09 marca 2011

Podsumowanie po 3/4 sezonu (w liczbach)

Kontynuuję cykl kwartalnych podsumowań w oparciu o kilka kluczowych statystyk. Celtowie mają za sobą już 61 spotkań, a ich bilans wynosi 46-15 (75%). Z ostatnich dwudziestu meczów wygrali czternaście, w sześciu górą byli rywale. Pamiętając o kontuzjach, wymianach i wdrażaniu w system nowych zawodników trzeba się zgodzić, że to dobry rezultat. Zabolały tylko domowe porażki z Mavericks i Lakers. Przyjrzyjmy się wskaźnikom.

TRR
(stosunek zebranych piłek do dostępnych)
49.65%
50.0%
20.
10.
18.
DRR
(stosunek zebranych piłek do dostępnych w obronie)
24.

Liczby są jednak bezlitosne. W kilku ważnych kategoriach Celtics odnotowali znaczący regres.
  • Spadek na 13. miejsce w efektywności w ataku. To wskaźnik, który odegrał wiodącą rolę przy podejmowaniu decyzji dot. wymiany Perkinsa. Danny i Doc postawili na większą elastyczność w ofensywie. W pięciu meczach z Greenem i Krsticiem w składzie Celtics notują OffEff na poziomie 108.72. Natomiast line-up Rondo - Allen - Pierce - KG - Krstić spędził ze sobą na boisku 68 minut i zdobywa średnio 123 punkty na 100 posiadań, tracąc tylko 93. Mid-range game Nenada otwiera dodatkowe możliwości w ataku, a w obronie nadal nad wszystkim czuwa Kevin Garnett.
  • 20. miejsce w TRR nie wygląda zachęcająco, ale wiemy, że dla nas ważniejszy jest DRR. Celtics rzadko kiedy chodzą na atakowaną deskę skupiając się na szybkim powrocie do obrony, odcięciu kontrataku i ustawieniu half-court defense. Powrót KG (który opuścił 9 spotkań w drugiej ćwiartce sezonu) i Kendricka Perkinsa (27.6 DRR w 12 meczach, czwarty wśród centrów grających ponad 20 minut w meczu) pozwolił nam wrócić do pierwszej dziesiątki. Dla porównania, DRR Krsticia to ledwie 14.6 w OKC, 12.0 w Bostonie (przedostatnie miejsce wśród centrów centrów mających >20MPG). W tej kategorii prognozuję tendencję spadkową.
  • TOR - najbardziej frustrująca statystyka. Systematycznie spadamy w rankingu, obecnie zajmujemy już 27. miejsce zawyżając ligową średnią aż o jeden punkt procentowy. Przewodzi nam Rajon Rondo - niekwestionowany lider strat wśród rozgrywających grających ponad 30 minut na mecz. Jego TOR wynosi 27.10% (średnia - 16.3%; drugiego Nasha "wyprzedza" o 5.5 punktu procentowego). Rondo i Celtics muszą koniecznie ograniczyć straty przed Playoffs, gdzie każde posiadanie ma szczególne znaczenie.